Pamięć o rozstrzelanych i Powstańcach Wielkopolskich

Administrator 18 października 2018

Obchody 79. rocznicy rozstrzelania obywateli ziemi ksiąskiej i dolskiej, które zorganizowano w Książu Wlkp. 14 października, miały w tym roku wyjątkowo podwójny charakter. Oprócz pamięci o tych, co zostali niewinnie straceni 20 października 1939 r. na rynku w Książu Wlkp., nie zabrakło wspomnienia o Powstańcach Wielkopolskich z terenu ksiąskiej gminy. W związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą Powstania Wielkopolskiego, na cmentarzu parafialnym odsłonięte zostały krzyże powstańcze na grobach uczestników tego historycznego wydarzenia.

Obchody tradycyjnie zainaugurowała uroczysta msza św. w kościele pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp. , podczas której wystąpił Chór Consensus oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp. Po niej wszyscy uczestnicy tego wydarzenia przemaszerowali na rynek w asyście Kompani Honorowej 6. Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie, Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych, Grupy Rekonstrukcyjnej „Kosynierzy”, harcerzy i delegacji. Pod pomnikiem rozstrzelanych odśpiewano uroczyście hymn państwowy, wciągnięto flagę na maszt, a Burmistrz Teofil Marciniak przypomniał tragiczne wydarzenie z 1939 r. W czasie recitalu skrzypcowego złożone zostały wiązanki i znicze pod obeliskiem poświęconym rozstrzelanym.

Kolejnym elementem było przejście na cmentarz parafialny, na którym uczczono pamięć rozstrzelanych oraz w asyście harcerzy z 19 Drużyny Harcerskiej CZARNE STOPY z Książa Wlkp. , potomkowie Powstańców Wielkopolskich, przedstawiciele lokalnej władzy oraz radni odsłonili krzyże powstańcze na 21 grobach (po uzyskaniu wcześniejszej zgody od opiekunów tych miejsc). Ostatnim punktem było złożenie wiązanki kwiatów przez Burmistrza Książa Wlkp. i przedstawiciela rodziny Powstańców Wielkopolskich – Krystynę Stachowiak.

Powstańcy Wielkopolscy, na których grobach zostały odsłonięte krzyże powstańcze:

 1. Walenty Wasilewski
 2. Wojciech Szczepański
 3. Antoni Buliński
 4. Franciszek Staszak
 5. Jan Jędrzejczak
 6. Wilhelm Adamski
 7. Jan Słoma
 8. Franciszek Binkowski
 9. Józef Wojciechowski
 10. Wojciech Zandecki
 11. Wojciech Baraniak
 12. Józef Marczak
 13. Ignacy Maćkowiak
 14. Józef Madaliński
 15. Walenty Przybylski
 16. Józef Kaźmierczak
 17. Jan Tyliński
 18. Michał Wojtysiak
 19. Franciszek Konszczyński
 20. Jan Wojciechowski
 21. Stanisław Dziennik
image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content