Prelekcje i wystawa w Izbie Regionalnej Gminy Książ Wlkp.

Administrator 28 kwietnia 2017

“Książ krwawym symbolem Wiosny Ludów w Wielkopolsce” – taką konkluzję usłyszeliśmy podczas wczorajszych prelekcji w Izbie Regionalnej.

Dwa mini wykłady, których wysłuchaliśmy, Macieja Włodarskiego i Radosława Franczaka,  dotyczyły sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej w Europie oraz w naszym mieście w czasie wydarzeń 1848 roku.

Ponadto Monika Bulińska zaprezentowała nowy projekt Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego Zachowanie lokalnego dziedzictwa – tablice pamiątkowe, pomniki i obeliski w regionie śremskim.

W specjalnej ekspozycji Izby Regionalnej znalazły się m.in.:

– kosa znaleziona w okolicach Książa Wlkp. – znawcy oceniają, że pochodzi z okresów zrywów narodowych, powstań listopadowego i styczniowego. Miejsce jej znalezienia nasuwa przypuszczenie, że być może służyła obrońcom Książa w 1848 r. jako kosa bojowa.

Wypożyczone ze zbiorów prywatnych:

– pruska kula armatnia z 1848 r. znaleziona przed II wojną światową przez Konrada Banaszyńskiego w Książu Wlkp. na obecnej ul. Jana Pawła II.
– dwururka czarnoprochowa z Powstania Wielkopolskiego
– napoleońska strzelba z 1812 r. – przeszła trasę Paryż – Moskwa – Paryż
– pistolet czarnoprochowy z 1848 r.
– kopia obrazu Juliusza Kossaka „Bitwa pod Miłosławiem”
– portret gen. Ludwika Mierosławskiego
– portret gen. Karla Wilhelma Freiherra von Willisena
– Diariusz wypadków 1848 roku, Aleksander Batowski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Warszawa 1974
– Powstanie Poznańskie w roku 1848 / w kształcie objaśnień do Jędrzeja Moraczewskiego powieści opisał Ludwik Mierosławski, L. Martinet, Paryż 1848
– Regulamin piechoty, kawaleryi i artylleryi: wraz z instrukcyą dla powstańca i służbą obozową (autorstwo przypisywane generałowi Ludwikowi Mierosławskiemu)
– Polenaufstand (pierwszy dokument w języku niemieckim, który informował o wydarzeniach w roku 1848)

Wypożyczone ze zbiorów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Książu Wlkp.:

– księgi protokołów Bractwa Strzeleckiego w Książu 1902-1931 oraz 1932-1947,
– drewniana taca wykonana przez Jana Berdyszaka – Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Książu Wlkp. ufundowało tacę  dla zwycięzców turnieju strzeleckiego w 1947 r., na który Urząd Bezpieczeństwa nie wyraził zgody. Podczas strzelania planowano przeprowadzić zbiórkę na odbudowę kościoła parafialnego w Książu Wlkp.
– tarcze strzeleckie z 1937 r. i 1939 r.

Otwarcie wystawy i prelekcje były wstępem do zbliżających się obchodów 169. Rocznicy Wiosny Ludów.

Eksponaty można oglądać w Izbie Regionalnej do 15 maja 2017 r.