Rajdowe zmagania w patriotycznym klimacie

Administrator 11 czerwca 2018

170. rocznica bitwy o Książ, 100-lecie Powstania Wielkopolskiego i 200-lecie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. to wydarzenia, które stały się świetną okazją, aby zorganizować Samochodowy Rajd Nawigacyjny po okolicach Książa Wlkp. Trasa rajdu przeznaczona była dla każdego typu samochodu i wynosiła ok. 110 km przez drogi szutrowe i asfaltowe. Szacowany czas ich przejazdu wynosił ok. 5 godz. Organizatorem imprezy było Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. przy współudziale Centrum Kultury w Książu Wlkp. oraz AUTODROM 4×4 we Włościejewkach. Na starcie przy Centrum Kultury stanęło 11 drużyn. Co 5 minut wypuszczany był kolejny samochód. Na trasie rajdu trzeba było poruszać się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego i zagwarantować innym uczestnikom maksymalnie bezpieczeństwo, a także … odnaleźć zagadki na trasie. Każda załoga dostała bowiem Road Booka, w którym znalazły się różne zadania do wykonania. W czasie, gdy Roman Wasik i Mariusz Wojciechowski objaśniali uczestnikom zawartość tej książki, dla najmłodszych uczestników rajdu trwały animacje dla dzieci (podchody, malowanie koszulek). A uczestnicy rajdu mieli m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące bitwy o Książ, legendarnego Stacha Wichurę, znaleźć drzewko posadzone przez Bractwo z okazji 170. rocznicy bitwy o Książ, odszukać pomnik Wiosny Ludów, czy rozszyfrować foto-zagadki oraz zaliczyć przerwę na …Lody Lida. Oprócz tego wprowadzono jeszcze dodatkowy punkt – konkurencję strzelecką.

Pierwsza załoga wjechała na teren Autodromu 4×4, czyli na metę rajdu o godz. 15.30. Ostatnie auto dotarło o godz. 17:00. Każdy z uczestników musiał oddać swojego Road Book w celu zliczenia zdobytych punktów. W międzyczasie odbywały się animacje dla dzieci, strzelanie z łuku, strzelanie z wiatrówki, przejażdżka po torze samochodem terenowym z Mieczysławem Wasikiem. Wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć także pokaz ratowniczy zorganizowany przez OSP Książ Wlkp. i OSP Chwałkowo Kościelne. Po wręczeniu nagród, dyplomów i statuetek na wszystkie załogi czekało jeszcze wspólne ognisko.

Wyniki Samochodowego Rajdu Nawigacyjnego:

I miejsce – drużyna Przemysława Józiaka

• Gmina Książ Wlkp.
  • OSP Książ Wlkp.
  • OSP Chwałkowo Kościelne

A oto fotorelacja z imprezy: