Retro klimat w Chwałkowie Kościelnym
24 lutego w Chwałkowie Kościelnym prawie o 100 lat cofnął się czas, a ściślej w sali wiejskiej, w której zagościł retro klimat, prosto z lat 20. XX w. Złoto-czarna sceneria, a w niej kobiety w sukienkach luźnych, nierzadko z charakterystycznymi frędzelkami, modnych wówczas opaskach z piórem we włosach lub kapeluszem na głowie, przewieszonymi na szyjach perłami lub boa, tudzież lisem i nieco przydymionym makijażem. Panowie, jeśli nie w smokingu i cylindrze, to w luźnych spodniach z szelkami i koszulach oraz w kaszkiecie lub kapeluszu. Wszystko to za sprawą koncertu piosenki przedwojennej, który był zwieńczeniem obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w gminie Książ Wlkp. Na specjalnie zaaranżowanej scenie, stylizowanej na lokal w stylu lat 20. zabrzmiały m.in. takie szlagiery jak: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Tylko we Lwowie”, „Ta mała znowu piła”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, “Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”. Zaśpiewali je w różnych konfiguracja członkowie chóru Consensus, Uniwersytetu Entuzjastów Świata oraz pracownicy Centrum Kultury Książ Wlkp. (Mariola Kaźmierczak i Anna Kaczmarek). To ta instytucja, wspólnie z Gminą Książ Wlkp. oraz miejscową Szkołą Podstawową zaserwowała uczestnikom spotkania niezwykłą ucztę – nie tylko muzyczną. Na scenie zaprezentowali się również nauczyciele i uczniowie z tej placówki. W retro klimat lat 20/30 wprowadzili gości Waldemar Józiak (jako Eugeniusz Bodo) razem ze sceniczną partnerką Aldoną Dworczyńską w piosence „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.
Goście, wśród których znaleźli się m.in. potomkowie gminnych Powstańców Wielkopolskich, mieli okazję również poznać przyczyny obecnego kryzysu finansowego, które w opinii panów Goldberga i Rapaport okazały się … takie same jak sto lat temu. W skeczu „Mistyka finansów” wystąpili uczniowie klasy VII: Tomasz Roszyk i Wiktor Jakubowski.
Zanim jednak zaproszeni goście przenieśli się wehikułem czasu do przedwojennej epoki, Elżbieta Kapcińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym odczytała nazwiska laureatów konkursu „Wirtualny quest historyczny” i wręczyła im nagrody. Z kolei Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przedstawił historyczny rys Powstania Wielkopolskiego, z akcentem położonym na działania powstańcze w gminie Książ Wlkp. oraz jej okolicach i wywodzących się stąd powstańców. Przedstawił też pokrótce publikacje, jakie ukazały się na tę okoliczność, w tym m.in. „Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej” autorstwa Tomasza Jankowskiego, Bohdana Kaczmarka oraz Katarzyny Gwincińskiej.
Na zakończenie Mirela Grześkowiak, wiceburmistrz oraz Mariola Kaźmierczak, dyrektor CK zdradziły gościom trochę ciekawostek z prowadzonej blisko rok akcji „Łączy nas pamięć”. Statystycznie rzecz biorąc …? trochę się działo przez te kilkanaście miesięcy.
Uczestnicy spotkania jako pierwsi też mieli okazje skosztować Książęcych Kosynierek, czyli ciastek upieczonych przez rodzinną Piekarnię – Ciastkarnię Książ Zenon i Wojciech Stiller. To była premiera pysznego ciasta szarlotkowego, bazującego m.in. twarogu ze śremskiej mleczarni i miodzie lipowym z kołacińskiej pasieki. Niech żałuje ten, co nie miał okazji ich jeszcze spróbować! ? Goście otrzymali także pamiątkową kartkę pocztową z fragmentem muralu „Kwiaty wolności”, który powstał w ubiegłym roku w Książu Wlkp.
Trochę ciekawostek, czyli akcja „Łączy nas pamięć” w statystycznej pigułce?
Przez kilkanaście miesięcy zrealizowanych zostało wiele rocznicowych inicjatyw, a oto ich „liczbowe” efekty:
- Ponad 3000 wykonanych ręcznie biało-czerwonych rozetek; zostały one wydziergane przez członkinie Kółka Robótek Ręcznych, które działa przy ksiąskiej Bibliotece Publicznej.
- Blisko 1500 pasków qullingowych wykorzystanych zostało do wykonania metodą papieroplastyki polskiego orła oraz prawie 1200 pasków qullingowych potrzebnych było do zrobienia tą samą metodą herbu Gminy (oba dzieła wykonały Panie: Jolanta Łojewska i Anna Pawlicka, a na każdy z tych wielkowymiarowych symboli potrzebowały od 10 do ponad 14 dni).
- 100 km przejechanych szlakami Gminy Książ Wlkp. przez 100 rowerzystów – uczestników Niepodległościowego Rajdu Rowerowego.
- Ponad 100 km pokonali uczestnicy Samochodowego Rajdu Nawigacyjnego śladami Wiosny Ludów.
- 231 osób stanęło na starcie drugiego gminnego „Biegu kolorów” – zdecydowały się podjąć sportowe wyzwanie i przebiec, przejść bądź przejechać na rowerze lub w wózku 5 km.
- Do zrobienia kolorowych proszków wykorzystanych podczas ubiegłorocznego „Biegu kolorów”, zużyto 200 kg mąki ziemniaczanej i 7 kolorowych barwników.
- Po 100 biało-czerwonych balonów zostało wypuszczonych podczas zorganizowanych po raz pierwszy w Książu Wlkp. Imienin ulicy Stacha Wichury oraz w trakcie jubileuszowych obchodów 200-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
- 21 flag od Prezydenta RP trafiło do wszystkich sołectw w ksiąskiej gminie.
- 8 wystaw oraz 3 filmy o tematyce niepodległościowej powstało w czasie ostatnich 12 miesięcy.
- Zorganizowano cztery gminne konkursy, które tematycznie wiązały się z lokalnym i nie tylko lokalnym, patriotyzmem.
- W pierwszym przeglądzie chóralnym „Z pieśnią patriotyczną” udział wzięło 6 chórów, z których każdy liczył od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, a to znaczy, że w jednym dniu na scenie wystąpiło blisko 120 chórzystów. Wśród nich był także lokalny Chór Consensus
- W uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości udział wzięło 100 strażaków-ochotników, 100 osób zatańczyło wspólnie na Rynku poloneza oraz blisko 100 członków Piłkarskiego Klubu Pogoń Książ i jego sympatyków niosło wówczas niepodległościową flagę. Ta doszywana przez Książan od kilku już lat biało- czerwona flaga, a mierzy obecnie blisko 50 metrów.
- W sołectwach – z okazji stulecia odzyskania niepodległości – zasadzono łącznie 100 dębów.
- Ta sama niepodległościowa okoliczność była powodem do powstania w Książu Wlkp. drugiego muralu pn. „Kwiaty wolności”.
- Pierwszy raz w naszym mieście odbył się pokaz videomapingu, który łącząc elementy światła, laserów i muzyki poświęcony był wydarzeniom, jakie miały miejsce w ciągu 100 lat drogi do wolności.
- W czasie niepodległościowych obchodów odbyły się 2 rekonstrukcje historyczne: pierwsza dotycząca bitwy o Książ – wiosną ubiegłego roku w Książu, nawiązująca do Powstania Wielkopolskiego, miała miejsce 16 lutego w Chwałkowie Kościelnym.
- Wkopano jedną Kapsułę Czasu z informacjami o lokalnej społeczności Chwałkowa Kościelnego, która w założeniu ma zostać wydobyta za 20 lat.
- Odsłonięto łącznie 80 krzyży powstańczych na nagrobkach uczestników Powstania Wielkopolskiego, znajdujących się na cmentarzach: w Chwałkowie Kościelnym, Gogolewie, Książu Wlkp. i w Mchach.
- Wydana została 1 publikacja poświęcona Powstańcom Wielkopolskim z gminy Książ Wlkp., prezentująca aż 279 uczestników tego wielkopolskiego zrywu.
- Ponad 20 partnerów lokalnych, regionalnych, a nawet spoza województwa współpracowało i pomagało podczas realizacji wydarzeń w ramach ksiąskich obchodach „Łączy nas pamięć”.
- 8 patronatów nad ksiąskimi obchodami „Łączy nas pamięć” udzielonych zostało przez: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wojewodę Wielkopolskiego, Kuratora Oświaty w Poznaniu, Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległościowego w Poznaniu.
- Blisko 50 różnych inicjatyw: imprez, zawodów sportowych, rajdów itp. poświęconych patriotycznym obchodom rocznicowym, odbyło się w ksiąskiej gminie w ubiegłym roku. Udział w nich wzięło łącznie ponad 7600 osób!
- 650 okolicznościowych kartek pocztowych wydanych zostało z inicjatywy ksiąskiego samorządu przez Pocztę Polską SA, dla upamiętnienia rocznicowych obchodów. Na kartce widnieje fragment muralu, jaki powstał w 2018 r.
- 250 regionalnych ciasteczek o nawie KSIĄŻĘCE KOSYNIERKI upiekła rodzinna Piekarnia – Ciastkarnia Książ Zenon i Wojciech Stiller, w których składzie obok tradycyjnej mąki margaryny, jest twaróg ze śremskiej mleczarni, miód lipowy z kołacińskiej pasieki oraz prażone jabłka z cynamonem. Wszystkie składniki to produkty naturalne, bez jakichkolwiek konserwantów czy ulepszaczy smaku.
- 8(!) pracowników Centrum Kultury koordynowało, organizowało, uczestniczyło we wszystkich rocznicowych wydarzeniach.