Uroczyste obchody Powstania Wielkopolskiego w Chwałkowie Kościelnym

Administrator 20 lutego 2019

Data 16 lutego 1919 r. przeszła do historii Polski jako koniec zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W setną rocznicę tego wydarzenia uroczyście świętowano je w Chwałkowie Kościelnym.

Z powagą i honorem

Obchody zainicjowała msza święta w miejscowym kościele pw. św. Michała Archanioła. Udział w niej, jak i w pozostałych częściach imprezy wzięli udział przedstawiciele samorządu na czele z Burmistrzem Książa Wlkp. Teofilem Marciniakiem i Wiceburmistrzem Mirelą Grześkowiak, poczty sztandarowe reprezentujące lokalne organizacje i stowarzyszenia oraz 3. Pułk Strzelców Wielkopolskich i Grupa Rekonstrukcyjna 3. Pułku Strzelców Wielkopolskich, które prowadzone były pod dowództwem Mariusza Wojciechowskiego. Nie zabrakło także potomków Powstańców Wielkopolskich, uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym, która pełniła funkcję gospodarza imprezy oraz mieszkańców gminy. Z zaproszonych gości pojawili się m.in. Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Paweł Anders z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Uczestnicy obchodów otrzymali rozetki wykonane przez Uniwersytet Entuzjastów Świata – Klub Robótek Ręcznych.

Zamiast kazania, o kulisach Powstania Wielkopolskiego opowiedział, specjalizujący się m.in. w tym wydarzeniu dr Marek Rezler, znany poznański historyk. Oprawę muzyczną przygotował z kolei organista Katedry Poznańskiej Jacek Pupka.

Po wyjściu z kościoła uczestnicy imprezy udali się na cmentarz, gdzie przy werblach (Orkiestra Dęta z Książa Wlkp.) złożono wiązanki pod wspólnym grobem Powstańców Wielkopolskich. Kolejna część obchodów odbyła się już na terenie Szkoły Podstawowej.

Jej dyrektor, Burmistrz Książa Wlkp. Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym – Patryca Pawlaczyk i uczennica klasy VIII Zuzanna Jankowska wspólnie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową i wkopali Kapsułę Czasu, której zawartość ma ujrzeć światło dzienne dopiero za 20 lat.

Do boju!

Grupa Rekonstrukcyjna 3. Pułku Strzelców Wielkopolskich odegrała w skróconej wersji przebieg działań, jakie miały miejsce w czasie Powstania Wielkopolskiego. W pierwszej kolejności żołnierzy, zanim ruszyli do akcji, pobłogosławił proboszcz miejscowej parafii. Boisko szkolne zmieniło się w arenę wydarzeń sprzed 100 lat. Pokazane zostały działania militarne oraz próby osiągnięcia porozumienia pomiędzy stroną pruską a Powstańcami Wielkopolskimi, a ich narracją zajął się przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej Jacek Czypicki. Ostatecznie jednak szala zwycięstwa przechyliła się na stronę tych drugich i na szkolnym maszcie zawisła zamiast pruskiej flagi – polska.

Po zakończeniu rekonstrukcji historycznej dzieci uczestniczące w obchodach dostały zaproszenie do pozbierania na pamiątkę łusek z placu boju, z czego bardzo chętnie skorzystały. Zwieńczeniem imprezy było zwiedzanie szkolnej Izby Pamięci i prezentowanej w niej wystawy „Śladami Powstania Wielkopolskiego” oraz smaczna grochówka dla wszystkich.

 

 

Patronat honorowy nad obchodami 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Chwałkowie Kościelnym objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Wielkopolski Kurator Oświaty i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

 

Zawartość Kapsuły Czasu:

Najważniejsze dane statystyczne dotyczące Chwałkowa Kościelnego na dzień 16.02.2019 r.

  • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym: dyrektor Elżbieta Kapcińska.
  • Ilość uczniów: 131 // ilość nauczycieli: 18.
  • Koło Gospodyń Wiejskich: przewodnicząca Barbara Wojtkowiak.
  • Klub Seniora: przewodnicząca Aniela Nowak.
  • Ochotnicza Straż Pożarna: prezes Marek Grebin, komendant Marcin Perz.
  • Proboszcz Parafii p.w. Św. Michała Archanioła: proboszcz Marian Kasperek.
  • Rada Sołecka: sołtys: Marek Józiak, Rada Sołecka: Błażej Jędrzejczak, Andrzej Robaszyński, Andrzej Adamczak, Mirosław Wojtkowiak, Rafał Kaźmierowski, Lucjan Bąk.
  • Najstarszy mieszkaniec: Stanisława Weinert: 05. 09. 1922, Stanisław Szymański: 21.11. 1922.
  • Najmłodszy mieszkaniec: Alicja Perz: 21.01.2019.
  • Zdjęcia uczniów SP Chwałkowo Kościelne
  • Plakat dotyczący obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego
  • Rozetka
  • Flaga powstańcza
  • Zdjęcie Powstańców Wielkopolskich z Chwałkowa Kościelnego
  • Zdjęcie Chwałkowa Kościelnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image_pdfPobierz stronęimage_printDrukuj stronę
Skip to content