Warsztaty z Mirabelką
Biblioteka Publiczna w Książu Wlkp. zgłosiła się do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki. Jest ona realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i polega na zorganizowaniu międzypokoleniowych warsztatów t z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym gotowych scenariuszy zabaw.
Jako pierwsze skorzystały z niej przedszkolaki: Pszczółki, Krasnoludki i Muchomorki z Przedszkola w Książu Wlkp. oraz klasy 4 ze Szkoły Podstawowej w Mchach. Podczas zajęć dzieci na podstawie przeczytanych fragmentów odpowiadały, co to jest getto, wojna. Każdy uczestnik mówił też, czym jest miłość jako uczucie oraz miłość do ojczyzny (jak ją można okazywać). Nie zabrakło również układania puzzli – młodsza grupa z motywem z okładki Mirabelki, starsza grupa – przygotowane specjalnie przez Centrum Kultury na 100-lecie odzyskania niepodległości.
Uczestnicy warsztatów poznali także 4 podstawowe linie papilarne znajdujące się na dłoni, dowiedzieli się, co one oznaczają i zostawili swoje odciski na specjalnie przygotowanych zakładkach, które teraz mogę wykorzystywać jako zakładki do książek. Ponadto odrysowali swoje dłonie, na których widnieją ich imiona i zawiesili na drzewie pamięci, które dumnie stoi w bibliotece. Dzieci przyprowadzają teraz do biblioteki swoich rodziców, żeby móc się pochwalić, że zostawiły swój ślad na drzewie. Poznając etapy rozwoju drzewa, uczestnicy przeszli do tematu rozwoju człowieka oraz podpisu jakim są właśnie odciski palców.
Starsza grupa dodatkowo wzięła udział w queście “Z kosą na Prusaka”, który prowadzi do różnych miejsc pamięci na terenie Książa Wlkp. oraz wysłuchała wykładu Niny Baranowskiej i obejrzała eksponaty zgromadzone w Izbie Regionalnej. Z kolei najmłodsze dzieci otrzymały kilka symboli w barwach narodowych, które wykleiły bibułą. Wykonane przez nich prace widnieją na wystawach zorganizowanych w klasach uczestników.
Na zakończenie warsztatów każda grupa otrzymała pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w “Mirabelce”.