Biało-czerwony Książ Wlkp. – druga odsłona patriotycznych obchodów
Kolejna odsłona wspólnego świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła się o godz. 17.00. Na ul. Ogrodowej ustawił się kolorowy korowód złożony z Orkiestry Dętej, Kompani Honorowej 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych w Śremie, pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców, który udał się pod kolejny mural w Książu Wlkp.
„Kwiaty wolności”
Wielkoformatowy obraz “Kwiaty Wolności” jest projektem autorskim Anny Waluś i Marka Maksimowicha, których mieliśmy już okazję gościć w Książu Wlkp. w 2017 r. To m.in. oni bowiem zrealizowali pierwszy taki projekt – “Z Kosą na Prusaka”, który został odsłonięty równo rok temu. Mural “Kwiaty wolności” wykonali: Anna Waluś, Mark Maksimowich, Anna Kluza i Małgorzata Kuźnik. To artystyczne przedsięwzięcie z kolei sfinansowała: Gmina Książ Wlkp., Centrum Kultury Książ Wlkp., Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Amica Wronki. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak, profesor Wojciech Patryjas, który zgodził się na to, aby na jego kamienicy powstał ten niepodległościowy mural, Anna Waluś i Mark Maskimovich.
Ciemno wszędzie… co to będzie…
Następnie cały korowód ruszył na specjalnie wyciemniony na tę okoliczność rynek. 100 strażaków ochotników stało z pochodniami po obu stronach pomnika poświęconego pamięci rozstrzelanych mieszkańców gmin Książ Wlkp. i Dolsk, przy którym wartę pełnili żołnierze, Kosynierzy i przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. Wszystkich uczestników imprezy powitała Dyrektor Centrum Kultury Książ Wlkp. Mariola Kaźmierczak. Odegrano Hymn Polski i wciągnięto na maszt flagę państwową. Apel pamięci odczytała por. Anna Furtak, a po nim salwę honorowa oddała Kompania Honorowa. Po niej głos zabrał Burmistrz, który wspomniał krótko o naszej historii prowadzącej do odzyskania niepodległości, jak i życzył wszystkim udanego świętowania.
Ogień, muzyka i gra świateł
„POLSKA” – spektakl plenerowy ulicznego Teatru Ognia Anthony Street z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu The Goors był kolejnym punktem imprezy. Składał się z pięciu etiud teatralnych o Polsce ukazujących: radość tworzenia wspólnoty narodowej w oparciu o tradycyjne wartości, okres rozbiorów, grzechy narodowe i drogę powrotu do korzeni. Nie zabrakło ognia, pirotechniki i gry światłem oraz tak kultowych utworów jak m.in. „Tyle było dni” Marka Grechut, „Wieża radości, wieża samotności” Sztywnego Pala Azji czy „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni.
Poloneza czas zacząć!
Skoro świętowaliśmy tak wyjątkowe urodziny, to nie mogło zabraknąć tradycyjnego „Sto lat!”. Nim więc 50 par ruszyło w takt poloneza, wszyscy uczestnicy odśpiewali wraz z zespołem The Goors chóralne „Sto lat!”, a nawet „Dwieście lat!”. Do zatańczenia najbardziej znanego polskiego tańca zgłosiło się 100 ochotników, w różnym wieku, uczniów, pracowników placówek oświatowych i różnych instytucji, emerytów itp. Za parkiet posłużyła im płyta rynku, a za odwagę otrzymali gorące brawa. Spontaniczne przedsięwzięcie (na wspólną próbę nie było szans ?) spodobało się publice, która nagrodziła tancerzy następną porcją oklasków.
Polska Biało-Czerwoni!
Do stworzonego przez uczestników poloneza koła wkroczyli członkowie Strefy Kibica Klubu Sportowego Pogoń Książ. Był to dowód na to, że patriotyzm może mieć także sportowy wymiar. Przy piosence „Polska Biało-Czerwoni!” wnieśli flagę, która od 2 lata jest co roku doszywana po kawałku na rynku podczas obchodów Dnia Flagi i odpalili biało-czerwone race.
Huczne zakończenie
W międzyczasie na ekranie odbyła się prezentacja filmu promującego Książ Wlkp. „Łączy nas pamięć”. Można było także zapoznać się z wystawą „Drogi do niepodległości”, złożoną z 30 plansz o wymiarach 1m x 2 m przygotowanych w ramach współpracy Banku Pocztowego S.A. oraz PERN S.A., Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych.
Huczne obchody musiały doczekać się hucznego zakończenia! Z kolei w gablocie na rynku można było podziwiać wyjątkową ekspozycję – polskie godło wykonane niezwykle mozolną, ale i efektowną metodą quillingu przez Jolantę Łojewską i Annę Pawlicką.
Imprezę zwieńczył okolicznościowy pokaz fajerwerków.
Patronat nad obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Biuro Programu „Niepodległa”, które jest narodową instytucją kultury odpowiedzialną za koordynację obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Biuro realizuje swoje zadania zgodnie z założeniami Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA.
PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY W NAJRÓŻNIEJSZY SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO ŚWIĘTOWANIA TEGOROCZNYCH, SETNYCH OBCHODÓW ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. W ICH ORGANIZACJĘ WŁĄCZYLI SIĘ:
- Szkoła Podstawowa im. Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim
- Szkoła Podstawowa im. Apb. Antoniego Baraniaka w Mchach
- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym
- Szkoła Podstawowa im. E. Sczanieckiej w Konarzycach
- Przedszkole w Książu Wielkopolskim
- Niepubliczna Ośmioletnia Szkoła Podstawowa im. Księdza Prałata Piotra Wawrzyniaka w Chrząstowie
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Włościejewicach
- OSP Książ Wielkopolski
- OSP Chwałkowo Kościelne
- OSP Kołacin
- OSP Mchy
- OSP Włościejewice – Ługi
- OSP Chrząstowo
- Klub Sportowy „POGOŃ KSIĄŻ’
- Strefa Kibica Klubu Sportowego Pogoń Książ
- 19 Drużyna Harcerska CZARNE STOPY Książ Wlkp.
- Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp.
- Grupa Rekonstrukcyjna „KOSYNIERZY”
- Marcin Weiss
- Mariusz Wojciechowski
- Marlena Grewling
- Firma ELIAN
- Uniwersytet Entuzjastów Świata
- Klub Robótek Ręcznych za 1000 rozetek biało-czerwonych na wszystkie tegoroczne imprezy patriotyczne
- Jolanta Łojewska i Anna Pawlicka
- Młodzieży szkolnej za przebranie się za Kosynierów
Za poloneza dziękujemy ochotnikom:
– ze Szkoły Podstawowej w Konarzycach,
– ze Szkole Podstawowej w Książu Wlkp.
– z Przedszkola w Książu Wlkp.
– z Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp.
– ze Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym i lokalnej społeczność,
– Klaudii, Anecie i Romanowi Ptakom,
– Bożenie i Marianowi Kołodziejczakom,
– Michałowi Zakrzewskiemu i Julicie Dubiel,
– Członkom Uniwersytetu Entuzjastów Świata,
– Pawłowi Walkowiakowi
– i wszystkim pozostałym tancerzom ?