85 lat temu na ksiąskim rynku…
Przypadająca 20 października 85. rocznica rozstrzelania obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej był szczególnym i ważnym dniem dla społeczności obu tych gmin. Wielka tragedia, która rozegrała się na rynku w Książu na zawsze złamała życie wielu rodzin i całej społeczności. Dlatego w minioną niedzielę w niezwykle klimatycznej oprawie uczczono pamięć ofiary tej okrutnej niemieckiej zbrodni. Obchody późnym popołudniem rozpoczęła msza św. w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp. w intencji Rozstrzelanych oraz Maksymiliana Cygalskiego z Zawór, obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku. W jej trakcie krótki patriotyczny program zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp.
W blasku pochodni
Po wyjściu z kościoła pochód tworzony przez m.in. przedstawicieli samorządów gmin Książa Wlkp. i Dolska i ich mieszkańców w asyście Mażoretek, Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych oraz strażaków z OSP Książ Wlkp., Mchy, Kołacin, Chwałkowo Kościelne, Chrząstowo, Włościejewice-Ługi, Zaborowo, Małachowo, Lubiatowo, Masłowo przeszedł na rynek. Poddziały strażackie z pochodniami stworzyły niezwykły klimat wokół pomnika i miejsca, w którym 85 lat temu śmierć ponieśli Niewinnie Straceni… Tam ciąg dalszy wydarzenia poprowadziła dyrektor Centrum Kultury Mariolę Kaźmierczak. Podczas odśpiewania Hymnu Państwowego, poczet flagowy stworzony przez strażaków z OSP Książ Wlkp. wciągnął flagę Polski na maszt. Jego dowódcą był Daniel Kuderczak, flagowym szeregowym Jakub Grzelak, a asystującym – Marcin Wojtczak. Z kolei honorową wartę przy pomniku Rozstrzelanych pełnili reprezentanci: Grupy Rekonstrukcyjnej „Kosynierzy”: Zenon Ratajczak i Bogdan Lewandowicz, 19. Gromady Zuchowej „Mali Kosynierzy” oraz 19. Drużyny Harcerskiej „Czarne Stopy”.
Z pamiętnika żony i córki Stefana Doerffera
Burmistrz Książa Wlkp. Teofil Marciniak w swoim przemówieniu odczytał fragmenty pamiętników pisanych przez Halinę Doerfferową (żoną straconego na ksiąskim rynku Stefana Doerffera) oraz jej córkę Janinę Doerffer-Górską. Te cenne materiały przekazał rok wcześniej Tomasz Górski. Podczas tegorocznej uroczystości trafiły do niego specjalne podziękowania za owe pamiątkowe zapiski. To z nich m.in. dowiadujemy się, jak z perspektywy rodziny zapamiętany został 20.10.1939 r. oraz o nagonce na mieszkańców Książa i okolic po tej dacie.
Dowódca uroczystości, którym był Komendant Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. brat Mariusz Wojciechowski, odczytał Apel Poległych. Po nim oddano armatnie salwy honorowe w imieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. oraz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Dolsku. Następnie włodarze obu gmin symbolicznie złożyli wiązanki pod Pomnikiem Rozstrzelanych.
Część na rynku zakończył niezwykle ekspresyjny spektakl „Duch historii” w wykonaniu młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Masłowie.
Całość wydarzenia na rynku przeplatały piosenki międzywojenne w wykonaniu Anity Szymanowskiej.
Przy wspólnej mogile Niewinnie Straconych
Przemarsz na cmentarz parafialny i oddanie hołdu wszystkim straconym przy wspólnej ich mogile był ostatnim punktem niedzielnych uroczystości. Tutaj głos z kolei zabrał burmistrz Dolska Tomasz Frąckowiak, podziękował wszystkim za to, że są „strażnikami pamięci”. Na grobie 17. obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej złożono kwiaty i znicze oraz odmówiono wspólnie modlitwę.
W tym samu dniu odbył się również I Dolski Rajd Rowerowy 20 Października zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dolsku. Grupa rowerzystów z Dolska przyjechała złożyć kwiaty i znicze pod pomnikiem Rozstrzelanych na ksiąskim rynku.